Kobido to wyjątkowa forma sztuki masażu, która dosłownie oznacza „ Starożytną Drogę do Piękna”. To pewnego rodzaju rytuał, podlegający ściśle określonym regułom, opierający się na tradycji medycyny chińskiej znanym jako „anma”, w dosłownym tłumaczeniu znaczy naciskanie i pocieranie. Kobido jest jednym z najstarszych technik masażu na świecie.

Czym charakteryzuje się KOBIDO?

Większość metod masażu twarzy działa na jej powierzchni. Kobido, poprzez swoją złożoność i intensywność technik, działa na głębszych warstwach skóry i mięśni. To najbardziej zaawansowana forma japońskiego masażu twarzy – można powiedzieć, że Kobido ma największą liczbę i najbardziej złożony zestaw konfiguracji manualnych.         

                                                                        
Masaż jest głęboką kombinacją tradycyjnych japońskich koncepcji medycznych. Charakteryzuje się głównie szybkością rąk i palców. Tempo pracy terapeuty który wykonuje masaż zmierza do oddziaływania w różnych aspektach. Kiedy ruch jest powolny, klient ma się zrelaksować, a intensywne etapy masażu mają stymulować skórę i produkcję składników skóry w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu liftingującego. Celem japońskiego masażu twarzy jest dokładne i precyzyjne określenie kondycji skóry i praca na punktach akupresurowych, aby osiągnąć równowagę w skórze twarzy, mięśniach twarzy i powiązanym ciele. Na przykład technika wibracyjna, którą wykonuje się przy szybkim drżeniu rąk i palców, powszechnie stosowana jest w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz szybkiego uwalniania toksyn z układu chłonnego. Masaż uaktywnia nerwy twarzy, a tym samym zwiększa przepływ Qi (energia) na twarzy, co prowadzi do naturalnego efektu liftingu.

Opis przykładowej sesji masażu KOBIDO

Zabieg Kobido podzielony jest na etapy, których kolejność jest niezmienna.

Pierwszy – relaks. Pierwszy krok to rozluźnienie skóry. Przemasowanie okolic potylicy, karku, szyi i dekoltu. Masażysta skupia się na rozluźnieniu mięśni. Zmarszczki mimiczne ulegają odprężeniu.  To ważny etap, aby osiągnąć zamierzony cel, jakim jest pobudzenie energetyczne i harmonia narządów wewnętrznych. 

Drugi – oczyszczenie. Rozpoczynając ten etap pobudzamy krążenie. To masaż limfatyczny. Usuwa nadmiar wody i powoduje lepsze ukrwienie. Ciało pozbywa się toksyn. Skóra staje się młodsza i promienna.

Trzeci – lifting. Regeneruje zmarszczki, wygładza skórę twarzy i szyi. Ten etap masażu można odczuć jako najmniej przyjemny. Wykorzystuje się tu różne techniki o zmiennym nasileniu. Terapeuta koncentruje się na najbardziej potrzebujących częściach ciała, na przykład na owalu twarzy, linii bruzdy nosowo-wargowej lub okolicy oczu i czoła. W trakcie trwania liftingu klient odczuwa silne rozgrzanie skóry.

Czwarty – akupresura. Poprzez poruszenie odpowiednich punktów terapeuta uwalnia złe emocje, uspakaja nerwy, pobudza narządy wewnętrzne i wprowadza do ciała siłę życiową, czyli energię qi. Stymulacja punktów odpowiadających za konkretne organy wewnętrzne usprawnia ich funkcjonowanie. Dzięki temu akupresura może działać leczniczo lub łagodząco na ból.

Przeciwskazaniami do masażu są :

 • ostre stany zapalne organizmu
 • stany zapalne skóry
 • przerwanie ciągłości naskórka
 • wysokie ciśnienie tętnicze
 • ekstrakcja zęba, stany zapalne około zębowe
 • trądzik różowaty w fazie zaostrzenia

Najważniejszym aspektem pracy manualnej są dla nas WIZUALNE EFEKTY MASAŻU takie jak :

 • zniwelowanie napięć mięśniowych, które powodują zmarszczki mimiczne
 • zapobieganie lub zmniejszenie efektów starzenia się naszej skóry
 • odzyskanie młodej twarz poprzez pracę na głębokich strukturach mięśni
 • stymulowanie metabolizmu komórkowego, co przyczynia się do szybszej regeneracji skóry
 • oczyszczenie skóry usuwając toksyny, zanieczyszczenia i martwe komórki skóry
 • zniwelowanie napięć w okolicach szyi, klatki piersiowej i owalu twarzy
 • stymulowanie składników skóry – kolagenu i elastyny

Dla kogo jest masaż KOBIDO?

Masaż jest świetną opcją dla tych, którzy chcą mieć całkowitą relaksującą sesję połączoną ze spektakularnym efektem liftingu twarzy. Będzie też idealnym odprężeniem dla osób cierpiących z powodu migreny, zapewniając spokój i relaks w umyśle, a także dla osób z „ciężkimi oczami” spędzającymi wiele godzin przed komputerem, gdyż dodatkowo relaksuje mięśnie okolic oczu. Z całą pewnością wiele korzyści odniosą osoby cierpiące na bruksizm, ponieważ zmniejsza skutki w obszarze szczękowo-twarzowym. Sama nazwa „ Niechirurgiczny Lifting Twarzy” wzięła się stąd, że efekty wizualne są widoczne już po pierwszej sesji zabiegu. Jednak aby podtrzymać rezultaty masażu zachęcamy do wykonania pełnej serii masażu.

Autor: Ewelina Majocha