Stan skóry z wiekiem zmienia się, robi się bardziej wiotka oraz mniej odporna na działanie wolnych rodników. Produkcja kolagenu zaczyna spadać już od 25 roku życia, w okolicy 40 roku życia wiotkość skóry staje się widoczna gołym okiem. Na szczęście istnieją naturalne sposoby przeciwdziałania temu zjawisku, dające natychmiastowy i skuteczny efekt.

Mezoterapia to jedna z najskuteczniejszych form terapii skóry, ponieważ pozwala pokonać szczelną warstwę naskórka. Badania dowodzą, że przenikalność substancji zewnętrznych poza retinolem i odpowiednią postacią witaminy C to zaledwie 0,3 % . Dlatego nawet najlepszy, najdroższy krem nie równa się z zabiegami mezoterapii. To skuteczna metoda rewitalizacji i odmładzania skóry. Zabieg pobudza skórę do produkcji kolagenu i samoregeneracji oraz opóźnia procesy starzenia.

Do wyboru mamy zabiegi mezoterapii igłowej i mikroigłowej. 
Czym się różnią i jakie dają efekty?

Zabieg mezoterapii polega na nakłuwaniu i wprowadzaniu w głębokie warstwy skóry substancji aktywnych oraz witamin. Prowadzący kosmetolog dobiera odpowiednią metodę do danych niedoskonałości skóry.

Pierwsza polega na ostrzykiwaniu cieniutką igłą konkretnych partii skóry. Poprawia nawilżenie, uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Wspomaga mikrokrążenie, redukuje zmarszczki, zwiększa napięcie i elastyczność skóry. Można ją wykonywać miejscowo, aby na przykład wygładzić zmarszczki wokół ust czy usunąć sińce pod oczami, albo kompleksowo – na całą twarz, szyję, dekolt lub dłonie. Mezoterapia igłowa sprawdza się w leczeniu cellulitu i rozstępów, a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Często pomaga tam, gdzie wszystkie inne metody zawiodły.

Wadą czy też tymczasowym efektem ubocznym zabiegu jest lekki ból oraz powstawanie niewielkich obrzęków i siniaków. Z doświadczenia wiemy, że czym zdrowsza skóra, żadnych siniaków nie ma.  

Druga to tworzenie mikrokanalików za pomocą medycznych rollerów lub urządzenia wyposażonego w mikroigiełki tzw. Dermapena, a następnie nałożenie odpowiednich ampułek. Długość igiełek dobieramy indywidualnie do potrzeb każdej osoby – te najdłuższe sięgają nawet bardzo głębokich warstw skóry.

Pod wpływem drobnych nakłuć wykonanych przez igły rollera, skóra zostaje pobudzona do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg dotlenia skórę i poprawia jej krążenie, dzięki czemu staje się ona pogrubiona i bardziej napięta. Mezoterapia mikroigłowa nie wymaga znieczulenia, aczkolwiek zabieg może być bolesny, jeśli zastosowany roller ma długie igły np.: 2-2,5 mm.

Należy się też liczyć z lekkimi siniakami i zaczerwienieniem po zabiegu, poddajemy skórę celowemu uszkodzeniu.

Zabieg zaleca się w przypadku problemów ze zmarszczkami, jędrnością oraz elastycznością skóry. Jest idealnym zabiegiem na twarz oraz na ciało, pomaga zmniejszyć blizny potrądzikowe, redukować  rozstępy i cellulit, poprawić kontur twarzy. Najczęściej wykorzystywana przy niedoskonałościach na dużych powierzchniach.

Co zawiera wstrzykiwany preparat?

Certyfikowane ampułki to czyste, wysoko skoncentrowane substancje, podawane bezpośrednio do skóry. Ich podstawowym składnikiem jest często kwas hialuronowy, witaminy A, E, C a także oligoelementy. W zależności od potrzeb, mają działanie prewencyjne lub lecznicze. Intensywnie odżywiają, nawilżają i regenerują skórę.

Przebieg zabiegu krok po kroku.

Podczas konsultacji kosmetolog ustala z klientem datę oraz odpowiednią metodę mezoterapii wraz z wyborem wstrzykiwanej substancji. Do samego zabiegu nie należy specjalnie się przygotowywać. Osoby, u których częściej występują siniaki, powinny tydzień przed zabiegiem stosować kremy z dużą ilością witaminy K.

Miejsce zabiegowe zostaje oczyszczone i zdezynfekowane. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, ok. 30– 40 min przed mezoterapią aplikujemy znieczulenie w postaci kremu. Na ogół jednak klienci nie odczuwają bólu. Następnym krokiem jest podanie preparatu za pomocą mikronakłuć sterylną, jednorazową igłą. Po iniekcji może dojść w miejscu zabiegowym do uwypukleń w postaci bąbelków, czasami występuje także lekki obrzęk. Całość znika jednak do 2 dni. Ewentualne krwiaki lub sińce znikają do 48 h. Krótki okres rekonwalescencji nie ogranicza wyjść czy nakładania makijażu.

Należy również pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny, prowadzący do przerwania tkanki łącznej. Jest bezpieczny pod warunkiem, że wykonywany zgodnie z zachowaniem wszelkich procedur okołozabiegowych i po wnikliwym wywiadzie.

mgr Daria Graca